Buwalda Stichting steunt onderhoud Koepelkerk

WITMARSUM – De Protestantse Gemeente te Witmarsum werd in december blij verrast met een gift van € 5.000,– van de Buwalda Stichting te Witmarsum. De gift is bedoeld voor het onderhoud van de Koepelkerk. De Buwaldastichting beheert de nalatenschap van wijlen Johannes Buwalda en heeft tot doel het verstrekken van studiebeurzen aan studenten geneeskunde en het leveren van bijdragen voor de instandhouding van cultureel erfgoed. Het spreekt vanzelf dat de Protestantse Gemeente erg dankbaar is met deze onverwachte gift.

 

De Koepelkerk werd in 1633 gebouwd in opdracht van Tjaerd van Aylva ter vervanging van een kerk uit de 13e eeuw die in 1631 met uitzondering van de zadeldaktoren door noodweer onherstelbaar werd beschadigd. In 1661 brandde de toren af. Deze werd vervangen door een toren met spits, maar in 1819 afgebroken. Het schip met een houten tongewelf kreeg aan beide zijden een driezijdige sluiting en in het midden een achtkante dakruiter met koepel met twee klokken (een kleine klok uit 1433 en een grote uit 1656). Het meubilair dateert voornamelijk uit 1683, zoals dertien vrouwenbanken en een overhuifde herenbank. Het orgel uit 1855 is gebouwd door L. van Dam en zonen en in 1964 gerestaureerd door Bakker en Timminga. Het doopvont uit 1966 is gemaakt door Jan Murk de Vries.

De Koepelkerk is wereldwijd bekend vanwege Menno Simons, die als pastoor binnen de muren van deze kerk in 1536 afstand nam van de leer van de Rooms Katholieke Kerk en zich aansloot bij de wederdopers. Om deze reden is Witmarsum een belangrijk bedevaartsoord voor doopsgezinden over de hele wereld.

Artikel geplaatst door Jan Vijver op 13-01-12 11:27.

Gerelateerd nieuws

Actueel nieuws

Blijf overal op de hoogte Volg Bolswards Nieuwsblad via:
Advertentie
advertentie
Advertentie